Poradnik pasażera

Kultura i promocja bezpieczeństwa

Zobacz

Odprawa

Zobacz

Odprawa

Po przybyciu na lotnisko pasażer zgłasza się do odpowiedniego stanowiska odprawy biletowo-bagażowej /stanowisko check-in/.Przy stanowisku check-in, po okazaniu ważnego biletu i dowodu tożsamości (oraz ewentualnie innych wymaganych dokumentów: wiza, świadectwa szczepień, itp.), pasażer otrzymuje kartę pokładową /boarding pass/, upoważniającą go do wstępu na pokład samolotu. Bagaż główny po nadaniu podlega kontroli bezpieczeństwa oraz kontroli celnej i jest kierowany do luków bagażowych samolotu. Przy stanowisku check-in pasażer może zgłosić wywożone towary, od których przysługuje mu zwrot podatku VAT.

Po zapowiedzi personelu obsługi naziemnej o gotowości przyjęcia pasażerów na pokład samolotu, pasażer zobowiązany jest do okazania swojej karty pokładowej /boarding pass/ oraz dokumentu tożsamości.

Czas odprawy

Zobacz

Czas odprawy

Pasażerowie zobowiązani są do przybycia do portu lotniczego w celu dokonania odprawy, nie później niż o godzinie wskazanej przez przewoźnika, co najmniej 1 godzinę przed odlotem, (co dotyczy tylko pasażerów podróżujących Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, Eurolot).

Pasażerowie linii low cost (Ryanair, Norwegian, WIZZ AIR) powinni stawić się przy stanowiskach odprawy 2 godziny przed planowanym czasem odlotu samolotu. Odprawę zamykamy 40 minut przed planowanym czasem odlotu samolotu. Pasażer, który spóźni się do odprawy biletowo-bagażowej (check-in), nie otrzyma karty wstępu na pokład samolotu, nie posiadając tym samym możliwości odbycia danego rejsu.

Pasażerowie linii Ryanair , którzy spóźnią się na odprawę biletowo–bagażową (check-in), ale pojawią się przed odlotem samolotu przy stanowisku odpraw, mogą przebukować swój bilet na inny termin za opłatą.

Bagaż

Zobacz

Bagaż

Informujemy , że przewoźnik lotniczy ma prawo do ustalenia własnych ograniczeń dotyczących np. ilości lub wielkości przewożonego bagażu. W celu uzyskania szczegółowych informacji w tym zakresie należy skontaktować się z przewoźnikiem, z którym zawarli Państwo umowę przewozu.

Informujemy również, że osoba dokonująca kontroli bezpieczeństwa ma prawo zażądać usunięcia z bagażu kabinowego oraz z bagażu rejestrowanego każdego przedmiotu wzbudzającego jego wątpliwość w zakresie spełnienia wymogów ochrony w lotnictwie cywilnym. Poniższa lista ma charakter jedynie poglądowy i jej celem jest ułatwienie pasażerom podróży.

Płyny, żele i aerozole

Pasażerom zezwala się na przenoszenie płynów, żeli i aerozoli przez Punkt Kontroli Bezpieczeństwa z założeniem, że są one umieszczone w pojemnikach o objętości 100 ml/100 g lub mniejszych i wszystkie pojemniki mieszczą się w jednej, przezroczystej, zamykanej torebce plastikowej o objętości nie przekraczającej jednego litra. Przybliżone wymiary takiej torby to 22 cm x 15 cm. Jeden pasażer może przenieść jedną torebkę.

Uwaga! Dozwolone jest wnoszenie na pokład samolotów jedzenia dla niemowląt w tym m. in.: mleka w proszku, mleka płynnego, wody i soków owocowych w opakowaniach większych niż 100 ml, przeznaczonych do spożycia w trakcie podróży.

Uwaga! Jeżeli pojemnik nie posiada fabrycznego oznaczenia pojemności, może być potraktowany jako przekraczający 100 ml i nie dopuszczony

Leki

Leki w płynie możliwe są do transportu w bagażu kabinowym pod warunkiem, że są niezbędne dla pasażera podczas podróży. Operator kontroli bezpieczeństwa może prosić o potwierdzenie autentyczności danego lekarstwa. Ponadto nie muszą być umieszczane w plastikowej torebce. Pasażer podchodząc do kontroli bezpieczeństwa osobiście powiadamia funkcjonariuszy o ww. lekarstwach nie czekając na efekt kontroli.

W celu przyspieszenia procesu kontroli pasażerowie powinni przekazywać wszelkie płyny, żele i aerozole z bagażu kabinowego oddzielnie do kontroli bezpieczeństwa, np. umieszczając je w osobnym pojemniku podczas zbliżania się do urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania bagaży. Jeżeli jest to możliwe, pasażerowie powinni posiadać dokumentację odnośnie przyjmowanych leków (np. zaświadczenie od lekarza).

Żywność

Produkty w stanie stałym, takie jak: czekolada, kanapki, warzywa i owoce są dozwolone w dowolnych ilościach (z zastrzeżeniem przepisów celnych). Żywność w płynie, taka jak jogurty, kremy, dżemy i galaretki, podlega ograniczeniom objętości pojemnika do 100 ml i wszystkie pojemniki muszą się mieścić w jednej 1-litrowej plastikowej torebce.

Jeżeli planują Państwo zabrać wraz z żywnością przybory kuchenne, noże oraz wszelkie inne ostro zakończone przedmioty prosimy spakować do bagażu rejestrowanego.

Jeżeli podróżują Państwo do innego kraju, przed wyjazdem polecamy sprawdzić u linii lotniczych obowiązujące uregulowania w tym zakresie, jako że mogą w danych krajach istnieć inne ograniczenia, co może być istotne przy planowaniu podróży powrotnej.

Sprzęt elektroniczny oraz odzież wierzchnia

Zgodnie z unijnymi regulacjami z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego sprzęt elektroniczny (laptopy, kamery) oraz odzież wierzchnia muszą zostać skontrolowane jako oddzielna sztuka bagażu. W związku z tym, zbliżając się do punktu kontroli bezpieczeństwa prosimy o wyjęcie wszelkiej elektroniki z bagażu kabinowego i przekazanie jej oddzielnie do kontroli. Identycznie prosimy postąpić w przypadku posiadania na sobie odzieży wierzchniej (kurtki, płaszcza, marynarki).

Kontrola bezpieczeństwa

Zobacz

Kontrola bezpieczeństwa

Sprawdz jak sprawnie przejśc przez kontrolę bezpieczeństwa, jakie zakupy możesz wnieść na pokład samolotu i czy w twoim bagażu nie ma przedmiotów i substancji zabronionych.

Pobierz ulotkę z wszystkimi informacjami w pliku pdf.

Wizy i inne dokumenty

Zobacz

Wizy i inne dokumenty

Pasażer zobowiązany jest posiadać wizę wjazdową lub inny dokument (paszport, świadectwa szczepień, itp.), który jest niezbędny do przekroczenia granic danego kraju. W przeciwnym wypadku władze kontroli granicznej nie zezwolą na przekroczenie granicy państwowej.

Dokumentem wymaganym w podróży międzynarodowej jest ważny paszport (od 1 maja 2004 pasażerowie narodowości polskiej podróżujący w obrębie Unii Europejskiej mogą posługiwać się przy przekraczaniu granicy również dowodem osobistym). Przed wyjazdem radzimy sprawdzić, jakie są wymagania co do ważności paszportów przy przekraczaniu granic poszczególnych państw.

Informacje wizowo-paszportowe można uzyskać w ambasadach oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. ( odnośnik do strony WWW - http://www.msw.gov.pl/)

Limity bezcłowe

Zobacz

Limity bezcłowe

Pasażerom w ruchu międzynarodowym przysługuje prawo przywiezienia do Polski bez opłat celnych z zachowaniem następujących norm nie więcej niż:
1 litr wódki, 2 litrów wina, 5 litrów piwa, 200 papierosów lub 50 cygar lub 250 g tytoniu/tabaki, perfum nie więcej niż 50 ml oraz wód toaletowych nie więcej niż 250 ml.
Gotówkę, powyżej 10 tys. EURO należy zgłosić przed odprawą.

Lista przedmiotów zabronionych i dozwolonych

Zobacz

Lista przedmiotów zabronionych i dozwolonych

Pasażer zobowiązany jest usunąć z bagażu podręcznego oraz z rzeczy osobistych przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej, tj.,: noże zwykłe, składane lub sprężynowe, topory, broń białą, pałki, narzędzia, żyletki, brzytwy, nożyczki, pilniczki do paznokci, pincety, ostrza do kruszenia lodu, czekany, ciupagi góralskie, korkociągi, imitacje w/w przedmiotów, petardy, sztuczne ognie, itp.
Należy uważnie zapoznać się z informacjami bezpieczeństwa na bilecie lotniczym i tablicach informacyjnych.
Podczas kontroli bezpieczeństwa przed odprawą biletowo-bagażową pasażer powinien umieścić w bagażu rejestrowanym przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej.
Przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej nie będą przyjmowane do depozytu; pasażerowie są zobowiązani do ich usunięcia przed kontrolą bezpieczeństwa w gejcie.

Od 6 listopada 2006 roku: w bagażu podręcznym można przewozić jedynie małą ilość substancji płynnych. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą maksymalnie 1 litr płynu, kremu lub żelu. Każde opakowanie, w którym znajdują się powyższe substancje nie powinno przekraczać objętości 100 ml i dodatkowo powinno być zapakowane w przezroczysty zamykany woreczek plastikowy, który należy okazać na wezwanie odpowiednich uprawnionych służb. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej www.baa.co.uk

Dopuszczone do przewozu są: płyny umieszczone w bagażu przeznaczonym do odprawy, lekarstwa i składniki specjalnej diety przewożone w bagażu podręcznym, w tym pożywki dla niemowląt, które zostaną zużyte w trakcie podróży. Pasażer może również przewieść płyny jak napoje i perfumy, ale zakupione w strefie znajdującej się za punktem kontroli bezpieczeństwa, lub w sklepiku na pokładzie samolotu.

Pasażerowie zobowiązani są do przekazania personelowi w punkcie kontroli bezpieczeństwa wszystkich przewożonych płynów, wyjąć z bagażu notebooki i inne duże urządzenia elektroniczne, które zostaną poddane osobnemu prześwietleniu. Urządzenia elektroniczne muszą mieć naładowane baterie tak, aby można było włączyć je podczas kontroli.

Pobierz ulotkę o płynach dozwolonych i zabronionych jako bagaż podręczny

Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa bagażu

Zobacz

Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa bagażu

Pasażer odpowiada za zawartość swojego bagażu.
Zalecane jest stosowanie walizek/toreb z zamknięciami (kłódki, zamki szyfrowe, zamki z kluczykiem, itp.).
Nie należy przyjmować żadnych przedmiotów do przewozu (paczek, prezentów, kopert, itp.) od innych osób.
Nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki na terenie Portu Lotniczego.

Zabrania się pakowania następujących przedmiotów do bagażu rejestrowanego: przedmiotów delikatnych i nietrwałych, szklanych butelek, sprzętu elektronicznego takiego jak różnego typu komputery i inne urządzenia peryferyjne, biżuterii i kamieni szlachetnych, gotówki, kluczy, aparatów fotograficznych i kamer wideo, ważnych dokumentów, aktówek z wbudowanymi zabezpieczeniami alarmowymi, lekarstw, zaświadczeń medycznych oraz dokumentów tożsamości. Pasażer odpowiada za dopilnowanie czy bagaż jest prawidłowo zapakowany oraz nie zawiera niedozwolonych przedmiotów, zgodnie z powyższym wykazem

Przedmioty niedopuszczone do przewozu

Zobacz

Przedmioty niedopuszczone do przewozu

Pasażer zobowiązany jest usunąć z bagażu podręcznego oraz z rzeczy osobistych przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej, tj.,: noże zwykłe, składane lub sprężynowe, topory, broń białą, pałki, narzędzia, żyletki, brzytwy, nożyczki, pilniczki do paznokci, pincety, ostrza do kruszenia lodu, czekany, ciupagi góralskie, korkociągi, imitacje w/w przedmiotów, petardy, sztuczne ognie, itp.
Należy uważnie zapoznać się z informacjami bezpieczeństwa na bilecie lotniczym i tablicach informacyjnych.
Podczas kontroli bezpieczeństwa przed odprawą biletowo-bagażową pasażer powinien umieścić w bagażu rejestrowanym przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej.
Przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej nie będą przyjmowane do depozytu; pasażerowie są zobowiązani do ich usunięcia przed kontrolą bezpieczeństwa w gejcie.

Od 6 listopada 2006 roku: w bagażu podręcznym można przewozić jedynie małą ilość substancji płynnych. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą maksymalnie 1 litr płynu, kremu lub żelu. Każde opakowanie, w którym znajdują się powyższe substancje nie powinno przekraczać objętości 100 ml i dodatkowo powinno być zapakowane w przezroczysty zamykany woreczek plastikowy, który należy okazać na wezwanie odpowiednich uprawnionych służb. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej www.baa.co.uk

Dopuszczone do przewozu są: płyny umieszczone w bagażu przeznaczonym do odprawy, lekarstwa i składniki specjalnej diety przewożone w bagażu podręcznym, w tym pożywki dla niemowląt, które zostaną zużyte w trakcie podróży. Pasażer może również przewieść płyny jak napoje i perfumy, ale zakupione w strefie znajdującej się za punktem kontroli bezpieczeństwa, lub w sklepiku na pokładzie samolotu.

Pasażerowie zobowiązani są do przekazania personelowi w punkcie kontroli bezpieczeństwa wszystkich przewożonych płynów, wyjąć z bagażu notebooki i inne duże urządzenia elektroniczne, które zostaną poddane osobnemu prześwietleniu. Urządzenia elektroniczne muszą mieć naładowane baterie tak, aby można było włączyć je podczas kontroli.

Urządzenia elektroniczne

Zobacz

Urządzenia elektroniczne

Ze względów na bezpieczeństwo lotu, na pokładzie samolotów obowiązuje całkowity zakaz używania wszelkich przenośnych urządzeń emitujących fale o częstotliwościach radiowych:
– telefonów komórkowych, pagerów, aparatury radiowej nadawczo-odbiorczej, nadajników sterujących urządzeniami (np. zabawkami).
Zasilanie wyżej wymienionych urządzeń musi być bezwzględnie wyłączone przez cały czas pozostawania na pokładzie samolotu.
Dozwolone jest stosowanie komputerów, gier elektronicznych, odtwarzaczy magnetofonowych i CD, kamer video, itp. zgodnie z treścią komunikatów załogi.

Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa pasażera

Zobacz

Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa pasażera

Należy zwracać uwagę na znaki zakazu lub ograniczenia postoju, szczególnie w pobliżu Terminala.
Należy strzec dokumentów podróży przed zagubieniem.
W przypadku zauważenia pozostawionego bez opieki bagażu, paczki, reklamówki, torby należy natychmiast o tym poinformować służby ochrony (umundurowane) lub personel Portu Lotniczego.
W sytuacji zagrożenia należy stosować się do poleceń wydawanych przez osoby umundurowane lub personel Portu Lotniczego.

Podróż z dzieckiem

Zobacz

Podróż z dzieckiem

W przypadku, gdy wybierają się Państwo w podróż lotniczą z dzieckiem rekomendujemy wyrobienie z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym dokumentu potwierdzającego tożsamość Państwa dziecka.

Pokarm dla niemowląt

Pokarm dla niemowląt zwolniony jest z ograniczeń w przewozie płynów. W związku z tym, w trakcie podróży samolotem z niemowlęciem możecie Państwo wnieść do strefy zastrzeżonej lotniska, a także zabrać ze sobą na pokład samolotu pokarm dla niemowląt w pojemniku o pojemności przekraczającej 100 ml oraz w większej ilości niż mieści się w jednej litrowej torebce.

Podróż z wózkiem

Podróż z wózkiem dziecięcym jest dozwolona i powszechnie praktykowana. Jednakże, ze względu na swoje rozmiary wózki najczęściej nie mogą być przewożone w kabinie statku powietrznego, a ich transport odbywa się w luku bagażowym. Odprawa wózka dziecięcego wygląda zazwyczaj podobnie jak w przypadku bagażu rejestrowanego. Zostaje on zaopatrzony w punkcie odprawy biletowo-bagażowej w przywieszkę i dopiero przed wejściem pasażera na pokład zostaje umieszczony w luku bagażowym (wydanie nastąpi bezpośrednio po wylądowaniu).

Wózek dziecięcy można oczywiście nadać jak zwykły bagaż rejestrowany. W tym przypadku zalecane jest jego odpowiednie zabezpieczenie.

Artykuły niebezpieczne

Zobacz

Artykuły niebezpieczne

Ze względów bezpieczeństwa nie wolno przewozić w bagażu pasażerskim następujących artykułów:

  • substancji gazowych pod ciśnieniem,
  • substancji żrących, chemicznie aktywnych,
  • materiałów wybuchowych, pistoletów, amunicji, sztucznych ogni, kapiszonów, petard,
  • materiałów łatwopalnych ciekłych i stałych
  • materiałów radioaktywnych
  • walizek i neseserów z zainstalowanym systemem alarmowym,
  • środków utleniających
  • substancji trujących, chemicznych lub biologicznych,
  • innych artykułów niebezpiecznych, określonych przepisami przewoźnika

W ograniczonych ilościach mogą być przewożone środki medyczne i kosmetyki przydatne w podróży.

UWAGA

Zobacz

UWAGA

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z przedstawicielem linii lotniczej, z którą zamierzasz podróżować lub z jej telefonicznym centrum obsługi klienta.

Polskie Linie Lotnicze LOT - +48 801 703 703
Ryanair - +48 703 303 033
Norwegian - +48 703 40 30 40
Wizzair - +48 703703003